Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BILECIGIN EN BUYUK EN HIZLI GELISEN EN IYI FORUMU BILECIKLIFORUMMUM

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Bilecik'te, Osmanlı Devleti'nin kuruluşu sorunu tartışıldı

YazarMesaj
A.OsMaN
Admin
A.OsMaN

Bilecik'te, Osmanlı Devleti'nin kuruluşu sorunu tartışıldı Empty
MesajKonu: Bilecik'te, Osmanlı Devleti'nin kuruluşu sorunu tartışıldı   Bilecik'te, Osmanlı Devleti'nin kuruluşu sorunu tartışıldı Icon_minitimeCuma Ara. 25, 2009 8:23 pm

BİLECİK'te düzenlenen sempozyumda Osmanlı Devleti'nin kuruluşu meseleleri tartışıldı. Prof.Dr. Halil İnalcık'ın katılmadığı sempozyumda Osmanlı Devleti’nin Yalova'da mı Bilecik'te mi? kurulduğu tartışması yaşandı.
Valilik, Belediye Başkanlığı, Bilecik Üniversitesi, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası ve Bilecik 1'nci Organize Sanayi Bölgesi'nin işbirliğiyle 6 Eylül Kültür Merkezi'nde ‘Osmanlı Devleti'nin Kuruluşu Meseleleri’ konulu bir sempozyum düzenlendi. Sempozyuma konuşmacı olarak katılması beklenen Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr.Halil İnalcık'ın rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı belirtildi.
Sempozyumun yapıldığı merkezin önünde Bilecik Belediyesi Şeyh Edebalı Mehteran Takımı gösteri sundu. Sempozyumu Bilecik Valisi Musa Çolak, AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Başsavcı Harun Yılmaz ile çok sayıda kişi izledi.
Bilecik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Azmi Özcan’ın oturum başkanlığını üstlendiği sempozyuma konuşmacı olarak Hacettepe Üniversitesi öğretim üyeleri Prof Dr. Ahmet Yaşar Ocak, Prof. Dr. Mehmet Öz ve Doç.Dr.Yunus Koç, Mimar Sinan Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Abdulkadir Özcan, Ege Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Erdoğru, Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Necdet Öztürk, Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Üçler Bulduk ile İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Feridun M. Emecan katıldı.
Sempozyum başladığında izleyiciler arasında bulunan İsmetpaşa Mahallesi Muhtarı İlhami Çınar konuşmacılara yüksek sesle, ‘Osmanlı Devleti Bilecik mi yoksa Yalova'da mı kuruldu?’ Prof.Dr. Halil İnalcık sesini duyurmak ya da meşhur olmak için mi böyle bir iddiayı ortaya attı?’ şeklinde soru yöneltince, salonda bulunanlar tarafından alkışlandı.
Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Necdet Öztürk, Bursa-Yalova karayolu üzerinde “Şu an Osmanlı Devleti'nin kurulduğu topraklardan geçiyorsunuz’ ve ‘Osmanlı Devleti'nin 1302'de Yalova'da kurulduğu biliyormusunuz?” şeklinde pankartlar bulunduğunu söyledi. Prof.Dr.Öztürk, “Halil İnalcık'ın hiçbir yazısında Osmanlı Devleti'nin Yalova'da kurulduğu ile ilgili bir yazısı yok. Ben bu konunun biraz üzerine düştüm. 1302 çok önemli bir başarı olsa idi Bursa'nın fethi 1326, İznik'in fethi 1331’e kadar gecikir miydi? Yalova Üniversitesi'nin Yalova'ya tarihi bir alt yapı oluşturma gayretleri var. Bunun çok sağlıklı olmadığı kanaatindeyim. Onun için bu lüzumsuz bir tartışmadır” dedi.
Bilecik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Azmi Özcan, siyasi ve ticari endişelerle tarih gibi değerlerin günlük tüketim metası haline getirilmemesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Özcan, tarihin ciddi anlamda bir milletin hafızası olduğunu, bu hafıza üzerine inşa edilecek medeniyetin sadece bulunduğu coğrafyanın değil, bütün dünya topraklarında ilgi bekleyen insanlar için vazgeçilmez bir merci olacağını belirtti. Özcan şöyle konuştu:
“Bu topraklar hakikaten Anadolu coğrafyasında ve Orta Doğu havzasında insanlık tarihinin iki büyük medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Ama bir şey daha vurgulamamız lazım. Bu topraklarda tarihin en uzun medeniyetini kuran Türk milletidir. O yüzden bu topraklar ve bu millet çok önemli bir millettir. Zaman ve mekan çok önemlidir. Zaman yeni bir medeniyet inşası için bize zemin hazırlar, mekan da bize imkan hazırlar. Bilim, zaman ve mekanın imkanlarıyla değerlendirerek yolumuzu aydınlatır ve sadece gerçeğin peşinde insanlığa yeni serüvenler başlatır. Büyük yeni bir medeniyet inşa etmek iddiamızı hala taşıyorsak bunun olmazsa olması ilim ve sanattır. Siyasi ve ticari endişelerle tarih gibi değerlerin günlük tüketim metası haline getirilmemesi lazım.”
Vali Musa Çolak’da tarihi eserlerin, milletlerin hafızası, döneme ait tapuların da vesikaları olduğunu söyleyerek “Son zamanlarda medyada yapılan tartışmaları üzüntüyle izliyorum. Bu toprakların değerlerinin kimsenin inhisarında olmaması gerektiğine inanıyoruz. Milletimiz için bir konunun magazinleştirilerek sunulmasını doğru bulmuyorum” dedi
http://bilecikli.forummum.com
A.OsMaN
Admin
A.OsMaN

Bilecik'te, Osmanlı Devleti'nin kuruluşu sorunu tartışıldı Empty
MesajKonu: TARTISMA *(SEMPOZYUM)*   Bilecik'te, Osmanlı Devleti'nin kuruluşu sorunu tartışıldı Icon_minitimePtsi Ara. 28, 2009 6:49 pm

ASLINDA BU TARTISMA IYI OLDU GIBI AMA SIZIN DUSUNCELERINIZ NELERDIR BILEMEM...!
http://bilecikli.forummum.com

Bilecik'te, Osmanlı Devleti'nin kuruluşu sorunu tartışıldı
1 sayfadaki 1 sayfası